Gry oparte na filmach
LEGO STAR WARS
Przeznaczona głównie dla najmłodszych seria zręcznościowych gier akcji ukazująca uniwersum Gwiezdnych Wojen w formie klocków LEGO. Za jej powstanie odpowiada studio Traveller’s Tales, które w podobny sposób przedstawiło również światy Harry’ego Pottera czy Władcy Pierścieni.
Pierwsza odsłona cyklu, LEGO Star Wars, ukazała się na rynku w 2005 roku. Jej akcja toczy się w trakcie wydarzeń z tzw. trylogii prequeli, na którą składają się Mroczne widmo, Atak klonów oraz Zemsta Sithów. Produkcja okazała się bardzo popularna i zebrała wysokie oceny zarówno krytyków, jak i graczy. LEGO poszło więc za ciosem i ponownie udostępniło twórcom licencję. Rok później w ręce fanów trafiło LEGO Star Wars II: The Original Trilogy, koncentrujące się na fabule oryginalnej trylogii Gwiezdnych Wojen: filmów Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje oraz Powrót Jedi. W 2007 wydano zbiorczą edycję obu tych produkcji, LEGO Star Wars: The Complete Saga, urozmaiconą o nowe etapy oraz tryby rozgrywki. W tym momencie przerwy pomiędzy premierami następnych odsłon zaczęły być o wiele dłuższe.
Kolejna część, LEGO Star Wars III: The Clone Wars, została wydana w 2011 roku. Tym razem porzucono motywy filmowe na rzecz popularnego serialu animowanego, opowiadającego o konflikcie Republiki z siłami Separatystów. Odejście od adaptacji dzieł filmowych było jednak chwilowe. Kolejna część, mająca swoją premierę w 2016, nosi tytuł LEGO Star Wars: The Force Awakens. Przedstawia historię opowiedzianą w filmie z 2015 roku o tym samym tytule, uzupełnioną o wątki łączące ją z Powrotem Jedi. Pięć lat po jej premierze gracze doczekali się z kolei wydania wszystkich dotychczasowych odsłon w ramach edycji LEGO Star Wars: The Skywalker Saga, odświeżającej formułę wszystkich części i wprowadzającej do nich liczne usprawnienia.
Wszystkie części z serii bazują na tym samym schemacie. Sterujemy w nich różnymi postaciami znanymi z uniwersum Gwiezdnych Wojen i wykonujemy rozbudowane misje, rozsiane po planetach takich jak Jakku czy Takodana. W trakcie zabawy musimy pokonywać kolejne fale przeciwników, rozwiązywać zagadki środowiskowe czy też radzić sobie ze zręcznościowymi etapami platformowymi. Wszystko obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Dostępne zadania przechodzimy dwiema postaciami – jeśli gramy sami, możemy się pomiędzy nimi płynnie przełączać, zaś w trybie kooperacji drugim bohaterem kieruje inny gracz. Istotnym elementem rozgrywki jest zbieranie klocków rozsianych po obszarach misji. Ich odpowiednią liczbę wymieniamy na ulepszenia atrybutów kierowanych postaci. Nie wszystkie poziomy przebywamy pieszo – część rozgrywamy w pojazdach lub statkach kosmicznych.
Narracja wszystkich odsłon jest bardzo humorystyczna i przedstawia wydarzenia z sagi w sposób dostosowany do młodszych odbiorców
THE AMAZING SPIDER-MAN 2
The Amazing Spider-Man 2 to przygodowa gra akcji z jednym z najsłynniejszych superbohaterów wydawnictwa Marvel w roli głównej. Produkcję opracowało francuskie studio Beenox, czyli zespół odpowiedzialny również za poprzednią odsłonę serii.
Pod względem fabularnym gra stanowi kontynuację The Amazing Spider-Man z 2012 roku i nie jest adaptacją filmu kinowego z Andrew Garfieldem. Oba projekty łączą pewne wątki i sceny, ale ogólnie podążają one innymi ścieżkami, dzięki czemu scenariusz przygotowany przez autorów jest świeżą opowieścią, która nie znudzi osób mających już za sobą seans na srebrnym ekranie.
Pod względem mechanizmów rozgrywki The Amazing Spider-Man 2 stanowi rozwinięcie rozwiązań z pierwszej części. Otrzymujemy zatem duży, otwarty świat, który eksplorujemy bujając się na pajęczynach. Autorzy poświęcili dużo czasu na ulepszenie tego aspektu zabawy – rządzący tym system został mocno zmodyfikowany, tak aby sieci przyczepiały się do budynków. Poza eksploracją, kluczową rolę odgrywa walka. Bohater otrzymał spory zestaw nowych ciosów i może również wykorzystywać podczas starć różne rodzaje pajęczyn.
Twórcy nie ograniczyli się jedynie do ulepszania elementów z poprzedniej części. Pojawiły się również nowości, z systemem śledzącym zachowanie gracza na czele. Nagradza on decyzje i akcje godne szlachetnego superbohatera, w tym zwłaszcza łapanie przestępców i ratowanie niewinnych mieszkańców miasta. Jednocześnie negatywne konsekwencje spotkają osoby, które zignorują kryminalistów i ludzi w potrzebie. Znacząco rozbudowano również sekcje, w których kierujemy Peterem Parkerem w stroju cywilnym. Teraz stanowią one pełnowartościowe misje opierające się głównie na prowadzeniu dochodzeń.